Impregnacja namiotu / pałatki / płachty

Więcej
6 lata 4 miesiąc temu #7358 przez waldek
Dobry pomysł, a jak z palnością ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

• fooky
  • fooky Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Komercyjny
  • Komercyjny
  • Lepiej iść samemu, niż z tłumem w złym kierunku.
Więcej
6 lata 4 miesiąc temu #7364 przez fooky
Tez mi to przeszło przez bańkę, pod kątem namiotu z pałatek. Moja odpowiedź na pytanie:
"Cholera wie... Ryzykowne"
Szczególnie, biorąc pod uwagę przepis na podpałkę, której skład to dokładnie to samo, czyli bawełna i wosk => tu

Z drugiej strony, każdy środek chemiczny, którym nasączysz bawełnę teoretycznie może być groźny.

PS. To jest sposób "domowy" na impregnacje pałatki w rozumieniu płaszcza. W płaszczu ogniska nie palisz :)

Lepiej iść samemu, niż z tłumem w złym kierunku.

Więcej
3 lata 3 miesiąc temu #33698 przez Green
Nikwax to bardzo poczciwa firma, warto zainwestować z tego co wiem to maja impregnaty, środki czyszczące i woski do większości sprzętu outdoorowego. Wykorzystuje ich od Parudobrych lat i jestem zadowolony.
Namioty, tarpy, goretex , buty czy nawet puch zachowuje swoje właściwości dzięki ich chemii

Więcej
3 lata 3 miesiąc temu - 3 lata 3 miesiąc temu #33712 przez Arcyszczur
Miałem kiedyś niemiecką pałatkę, też z grubej bawełny jak wzór polski/radziecki tylko kwadratową. Pokruszyłem na nią świeczkę i wprasowałem żelazkiem. Stała się sztywniejsza a impregnacja działała nieźle. Paliłem pod nią dziesiątki ognisk i nigdy dziury nie zdołałem wypalić. Zresztą to jest dość trudne bo tkanina pałatek jest po prostu gruba i byle iskra jej nie bierze.
Zupełnie inaczej jest z syntetykami, nawet grubszymi - mój pokrowiec od gitary czy kilka polarów - tu rzeczywiście łatwo było nałapać dziurek ale nic się nigdy nie zapaliło...

Teraz korzystam z polskich pałatek z demobilu i przyznam, że zamiast reimpregnować kupiłbym po prostu kolejną. Póki co są dość tanie (20-30zł)

"Nigdy nie postępuj wbrew prawom przyrody i staraj się je jak najlepiej zrozumieć."

Arcy
Ostatnia3 lata 3 miesiąc temu edycja: Arcyszczur od.

• fooky
  • fooky Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Komercyjny
  • Komercyjny
  • Lepiej iść samemu, niż z tłumem w złym kierunku.
Więcej
3 lata 3 miesiąc temu #33714 przez fooky
Ja w starej pałatce dziurki mam, bo przez lata używałem jako podkładu pod cielsko, koło ogniska.
Jak kawałek żaru z ogniska odstrzelił i spadł na dłuższą chwilę tu dziurkę zrobił.

Co do zakupu "nowych" pałatek - to mam teorię.
Taka pałatka kilka dekad mogla w magazynie poleżeć. Czasem kupić można też pałatki w dobrym stanie, ale używane.
Na wszelki wypadek, by nie zmoknąć ja zaimpregnowałem "nowe pałatki".

Pierwszy wypad jaki z nimi miałem okazał się być deszczowym, więc byłem zadowolony, że cały zapas żarcia dla kilku osób na 2 tyg był suchy.

Namiot z 2 pałatek to najczęściej magazyn żywności. => forum.preppersi.pl/forum2/tips-tricks-cz...m.html?start=6#10545

Lepiej iść samemu, niż z tłumem w złym kierunku.
The following user(s) said Thank You: bigdady69

Więcej
3 lata 3 miesiąc temu - 3 lata 3 miesiąc temu #33719 przez Arcyszczur
Jakieś trzy lata temu kupowaliśmy te zdemobilizowane pałatki dla całego szczepu - 60szt. w pierwszej transzy. Potem cały hufiec kupował bo takie były fajne. Owszem - na pewno leżały latami. I przyśmiardły trochę stęchło. Ale żadnych śladów wilgoci czy pleśni. I impregnacja w porządku. Myśmy pod nimi spali, nie tylko używali na namioty gospodarcze czy osłonę ogniska. Mają tylko jedną wadę: są dużo cięższe niż poncho z go-sport na człowieka z plecakiem.

"Nigdy nie postępuj wbrew prawom przyrody i staraj się je jak najlepiej zrozumieć."

Arcy
Ostatnia3 lata 3 miesiąc temu edycja: Arcyszczur od.