Wybór namiotu - porady

  • michael-j23
  • Autor
  • Gość
  • Gość
8 lata 2 miesiąc temu - 8 lata 2 miesiąc temu #184 przez michael-j23
Wybór namiotu - porady was created by michael-j23
Jeśli chodzi o namioty, to tutaj sprawa jest dwojaka… Preppersów, survivalowców a nawet obozowiczów, możemy podzielić na dwie grupy. Pierwsza grupa uważa, że namiot jest tylko zbędnym balastem. Zamiast niego wolą zabrać tylko karimatę i płachtę biwakową lub pałatkę. Druga natomiast twierdzi, że namiot jest niezwykle przydatny i jako pierwszy punk na liście przygotowania niezbędnych rzeczy do wyprawy – wpisują właśnie jego… A z racji tego, że jesteśmy w sekcji poświęconej namiotom, to podpowiem jak wybrać odpowiedni namiot na lata wypraw i czym się sugerować podczas kupowania takiego „mobilnego dachu nad głową”. Obecnie na Polskim rynku dostępnych jest wiele firm oferującym nam namioty w różnych cenach i różnej jakości. Pamiętajmy, że jakość bardzo często idzie w parze z ceną i wydając więcej możemy więcej wymagać od naszego sprzętu.

Przemyślenia co do rozmiaru

Tak jak już pisałem w innym poście, powinniśmy zastanowić się ile osób ma pomieścić taki namiot. Nie zależnie, czy mają to być trzy / cztery osoby, zawsze wybierajmy namioty będące w stanie pomieścić jedną osobę więcej. Dodatkowe miejsce przeznaczymy na nasz ekwipunek… Nie chcemy chyba zostawić naszego dobytku na pastwę deszczu, insektów, dzikich zwierząt lub złodziei.

Konstrukcja namiotu

Generalnie namioty można podzielić na trzy rodzaje: chatki, namioty tunelowe i iglo. Chatki dla zwykłego eksplorera są zdecydowanie najmniej praktyczne, przeważnie cięższe, mało stabilne i żeby dobrze je rozłożyć potrzebujemy sporej ilości śledzi. Jednak dla preepera, mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. W takim namiocie może pomieścić się cała rodzina, dodatkowo duża przestrzeń sprzyja np. w gotowaniu na kuchence gazowej, podczas gdy na zewnątrz pada. Dziś zdecydowanie najmniej spotykane. Ja osobiście mam w domu namiot tunelowy. Zapewnia on szybsze rozłożenie i większą stabilność niż chatka. Ma za to mniej miejsca. Cechuje się bardzo dobrą wentylacją i stosunkowo niewielką wagą, jak na duży namiot. Ten typ może służyć na dłuższe wypady. Posiada komorę sypialną z podłogą i zamykany tropik bez podłogi. W tropiku również można pichcić obozowe dania. Natomiast największą popularnością cieszą się igla i nic dziwnego skoro są bardzo łatwe do rozstawienia. Igla dwupałąkowe to chyba najbardziej popularne w ostatnim czasie konstrukcje. Są bardzo praktyczne gdyż do rozbicia nie potrzebują śledzi ani szpilek (używa się ich natomiast do przymocowania namiotu do podłoża i lepszego naciągnięcia i stabilizacji konstrukcji). Są bardzo stabilne, a w lepszych modelach stelaż mocuje sie bezpośrednio do tropiku co pozwala bardzo szybko rozstawić namiot i uniknąć zamoczenia sypialni podczas deszczu. Jest ona już podwieszona do tropiku, a w razie potrzeby można rozbić sam tropik. Wadą konstrukcji dwupałąkowych jest niezbyt duży przedsionek lub jego brak i nie ma niestety zbyt wiele wolnej przestrzeni w środku. Najbardziej stabilne i wytrzymałe są namioty o trzech lub więcej pałąkach. W stosunku do dwupałąkowych cechują się za to trochę większą wagą. Zakup iglo jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy niosą namiot na plecach lub często zmieniają miejsce pobytu.

Na co zwracać uwagę?

Podłoga namiotu
Jest zazwyczaj wykonywana z poliestru pokrytego poliuretanem lub nylonu. Jej nieprzemakalność powinna być większa niż tropiku, o co najmniej 500 mm. Myślę, że 3000 mm spokojnie wystarczy.

Tropik
Jednym z najważniejszych parametrów namiotu jest nieprzemakalność tropiku. Podaje się ją jako wielkość słupa wody, jaką jest w stanie wytrzymać 10 cm kwadratowych namiotu. Minimalna wartość to 1500 mm. Jeżeli chcemy nie martwić się o pogodę powinniśmy zadbać o namiot o znacznie większej wytrzymałości. Niektórzy producenci produkują namioty o nieprzemakalności rzędu 5000 mm i większej. Jednak wartością, jaką można uznać za wystarczającą jest już 2500 mm.

Typ stelaża
Namioty nie zimowe najczęściej mają maszty z włókna szklanego. Całoroczne powinny mieć pałąki z duraluminium. Wytrzymalsze, lżejsze i co za tym idzie droższe są stelaże aluminiowe. W tym przypadku z reguły podaje się jeszcze dodatkowe parametry oznaczające wytrzymałość (np. 7001, 7075) i elastyczność (od T1 do T10). Im większa wartość tym lepsze parametry. Np. 7001 T6 lub 7075 T9

Liczba przedsionków
Sądzę, że przynajmniej jeden, umożliwiający gotowanie wewnątrz. Namiot z dwoma przedsionkami zapewnia komfort i łatwiejsze umieszczenie bagażu. W mniejszym umieszczamy plecaki, w większym gotujemy.

Szwy namiotu
Dodatkową szczelność namiotu zapewniają szwy podwójnie klejone lub pokryte nylonem. Dzięki temu szycie jest dodatkowo wzmocnione.

Otwory wentylacyjne
Lepiej, jeśli jest ich więcej, z możliwością regulacji wielkości – aż do całkowitego zamknięcia (ważne przy silnych wiatrach lub śnieżycy). Namioty wysokiej klasy w formie kopuły lub tunelu mają zamykany otwór wentylacyjny (w tropiku i sypialni), umieszczony w najwyższym punkcie, osłonięty dodatkowym daszkiem, który można odpiąć. Umożliwia to nie tylko dobrą wentylację, ale również obserwację otoczenia bez konieczności wychodzenia z namiotu.

Zamki
Przetestuj zamki w namiocie. Nie powinny się zacinać, lecz chodzić płynnie w jedną i w drugą stronę. Powinny być silne i nie zaciągać materiału.

Załącznik namiot-tatonka-groenland_1338.jpg nie został znaleziony

Załączniki:
Ostatnia8 lata 2 miesiąc temu edycja: michael-j23 od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.